Parodontologija stomatološke usluge u Banja Luci: Ova grana stomatologije se bavi dijagnostikom, prevencijom i liječenjem bolesti i oštećenja zuba. Konzervativna stomatologija ima za cilj očuvanje prirodnih zubi što je duže moguće, a njeni postupci su usmjereni na to da se oštećeni zubi saniraju i sačuvaju bez potrebe za njihovim vađenjem. Postupci konzervativne stomatologije obuhvataju popravke karijesa, liječenje pulpe (unutrašnjeg dijela zuba koji sadrži živac i krvne žile), izradu ispuna, restauraciju zuba, izbjeljivanje zuba i druge slične postupke koji imaju za cilj očuvanje prirodnih zubi. Konzervativna stomatologija je bitna i kao preventivna mjera jer pravovremeno otkrivanje i liječenje oštećenja zuba može spriječiti daljnje probleme i potrebu za složenijim tretmanima u budućnosti. Pročitaj više detalji na https://drcavic.com/deciji-stomatolog-banjaluka/.
Da li da nabavim protezu ili implantate? Zubni implantati i proteze su popularne opcije za starije osobe koje su izgubile neke ili sve zube. Međutim, njihove prednosti i mane se razlikuju ovisno o vašim potrebama i situaciji. Dok se zubni implantati često smatraju superiornom opcijom, proteze mogu i dalje biti održiv izbor za neke pacijente. Zubni implantati su dizajnirani da po izgledu i funkciji podsjećaju na prirodne zube. Trajno su pričvršćeni za čeljusnu kost, pružajući prirodniji zalogaj i omogućavajući širi raspon hrane koju možete udobno jesti. Također, zubni implantati mogu trajati mnogo godina uz pravilnu njegu, što ih čini isplativim dugoročnim rješenjem. S druge strane, proteze mogu biti bolja opcija za one kojima je potrebno pristupačnije ili manje invazivno rješenje ili im nedostaje samo nekoliko zuba. Također mogu biti idealni za one koji žele izbjeći dugotrajne procedure sa više termina.
Trake za izbeljivanje zuba će pomoći da se rešite mrlja na zubima. Ove trake su vrlo tanke, gotovo nevidljive i obložene su gelom za izbjeljivanje na bazi peroksida. Nosite ih nekoliko minuta dnevno tokom nedelju dana ili duže. Rezultati su vidljivi za samo nekoliko dana, a traju najmanje godinu dana. Rezultati sa trakicama nisu tako dramatični kao kod kompleta za izbjeljivanje, ali trake su jednostavne za korištenje i prilično pouzdane.
Izbjegavajte ‘propadanje flašice za bebe’: Ne stavljajte svoje novorođenče ili starije dijete da odspava sa flašicom soka, adaptiranog mlijeka ili mleko. Zašećerene tekućine se lijepe za njegove zube, hraneći bakterije koje mogu uzrokovati karijes. Ako svom djetetu morate dati flašicu da ponese u krevet, uvjerite se da sadrži samo vodu. Zakažite prvi stomatološki pregled vašeg djeteta prije njegovog prvog rođendana ili nakon što mu se pojavi prvi mliječni zub , šta god prije dođe. Ova posjeta je kao posjeta vašem pedijatru za dobro dijete. Kako djeca odrastaju, njihove navike oralne higijene trebaju rasti s njima. Djeca imaju sve svoje mliječne zube do 3 godine. To se nazivaju mliječni zubi. Mliječni zubi počinju da ispadaju oko 6. godine; tada počinju da izbijaju stalni ili odrasli zubi. Praznine između mlečnih zuba su normalne. Prave mjesta za trajne zube. Većina trajnih zuba dolazi do 13. godine.
Prilagođene posude pomažu da se osigura da izbjeljivač ostane tamo gdje je predviđeno – ne na vašim desnima, gdje gel za izbjeljivanje izaziva reakcije slobodnih radikala i oštećuje ih. S obzirom da je osmeh kod svih drugačiji, ne bi trebalo svi da koristimo posudu iste veličine za izbeljivanje zuba. Zbog toga preporučujem prilagođene posude za izbjeljivanje koje možete dobiti kod vašeg stomatologa, a ne trakice za izbjeljivanje jedne veličine ili one koje nisu prilagođene. Gel za izbjeljivanje se mora držati dalje od mekog tkiva. Česta nuspojava izbjeljivanja zuba je iritacija mekog tkiva. To se obično dešava kada rastvor za izbeljivanje dospe na desni. Možete unijeti malo gela u setove za izbjeljivanje koje možete uzeti kući, što može uzrokovati mučninu ili povraćanje. Budite oprezni da ispljunete gel na zube.
Na sreću, postoje jednostavni načini da zubi budu jaki i zdravi od djetinjstva do starosti. Evo kako: Počnite sa djecom rano. Nakon što se prvi zub pojavi obično oko šest mjeseci, trebali biste započeti djetetovu stomatologiju. Zubi se mogu obrisati čistom, vlažnom krpom ili vrlo mekanom četkom. Otprilike sa 2 godine možete dopustiti djeci da sama probaju četkati – iako je važno nadzirati. Počnite rano i izbjegavajte da vaše dijete bude dio 50% djece između 12 i 15 godina koja imaju karijes.
To podrazumijeva ugradnju 2-4 implanta te nakon toga period mirovanja od tri do četiri mjeseca, dok implanti ne srastu sa viličnom kosti. Nakon toga se na implante stave lokatori te se izrađuje zubna proteza sa prstenovima, koji se kače na te lokatore. Kod totalne bezubosti, kad pacijent nema nijedan zub, da bi se napravio most na implantima, potrebna je ugradnja 6-8 implanata. Sam proces ugradnje implanata možemo podijeliti u nekoliko faza: Prvi dolazak podrazumijeva stomatološki pregled i analizu ortopan snimka. Ako se pacijent odluči da uđe u proceduru ugradnje implanata, upućuje se na snimanje 3D ortopana, da bi se izmjerila širina i gustina kosti u određenoj regiji. Pročitaj dodatno informacije na https://drcavic.com/.